McDonald’s’tan büyük hamburger atağı

Bloomberg’in haberine göre finans müdürü Ian Borden, salı günü yaptığı açıklamada restoranın dünyanın dört bir yanındaki şeflerinin “daha büyük, doyurucu bir burger” yaptığını söyledi. Yeni burger müşterilerin daha doyurucu köfteler için iştahını karşılamak üzere tasarlandı. Daha büyük burger, McDonald’s’ın İsrail karşıtı boykotların satışlarına zarar vermeye devam etmesi nedeniyle durgun taleple boğuştuğu bir dönemde geliyor.

MCDONALS’A BOYKOT

Filistin yanlısı kampanya grupları, 7 Ekim’deki Hamas saldırısının ardından İsrail’deki franchise mağazalarının askerlerine ücretsiz yemek sunduğunu gösteren fotoğraf ve videoların sosyal medyada paylaşılmasının ardından McDonald’s’ı boykot etme çağrısında bulundu.

Orta Doğu’daki ve Endonezya ve Malezya gibi Müslümanların çoğunlukta olduğu pazarlardaki müşteriler o zamandan beri McDonald’s’ı İsrail’e destek verdiği gerekçesiyle dışlıyor.

SATIŞLARDA BÜYÜK DÜŞÜŞ

McDonald’s’ın uluslararası gelişim franchise pazarlarındaki satışları 2024’ün ilk çeyreğinde yüzde 0,2 düşerek segmentin son iki yıldaki ilk çeyrek düşüşüne işaret etti. Fast-food zinciri bu “hafif olumsuz” performanstan Orta Doğu’daki savaşın devam eden etkisini sorumlu tuttu.

McDonald’s devam eden çatışmada herhangi bir pozisyon aldığını reddetti ve marka ve tariflerini lisanslamak için gruba ücret ödeyen franchise sahiplerinin eylemlerinden sorumlu olmadığını söyledi. Şirketin CEO’su Chris Kempczinski Ocak ayında İsrail’e verdikleri destekle ilgili bu tür “yanlış bilgilendirmelerin” Orta Doğu satışlarına zarar verdiği uyarısında bulunmuştu. Son sonuçlara göre McDonald’s, ABD’deki güçlü satışların etkisiyle geçtiğimiz çeyrekte küresel satışlarını yüzde 1,9 oranında artırdı.
Daha büyük bir burger sunma planları, McDonald’s’ın Aralık ayında temel menü öğelerine odaklanarak büyümeyi artırma planlarını açıklamasının ardından geldi.

Yeni strateji, Big Mac, peynirli quarter pounder ve double cheeseburger’deki iyileştirmeleri vurgulayan yeni bir reklam kampanyasını da içeriyor. Güncellemelerin, ABD’li şirketin 84 yıllık tarihinde ilk kez klasik burgerlerinde yapılan değişiklikleri işaret ettiği bildiriliyor.

BURGER KING İLE REKABER ARTABİLİR

Yeni plan, fast-food rakibi Burger King’in işlerini düzeltme çabalarının bir parçası olarak amiral gemisi Whopper burgerini geliştirme planlarını takip ediyor. McDonald’s’ın yeni burgeri, müşterilerine daha fazla burger sunma çabaları daha önce Big King XL ve ardından Big King XXL ile sonuçlanan Burger King ile rekabeti artırabilir.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir